1/16 Bosphorus sandal (Ayvansaray olta sandalı)

Demonte ahşap maket.

Açıklama

1:16 ölçekli, ahşap sandal maketi.

Uzunluk: 44,3 cm

Gerekli Malzemeler

Yan Keski
Maket bıçağı
Çekiç
Cımbız
El Matkabı
Yapıştırıcı
Boya veya vernik
FırçaModel 


Tarihçe:
Ayvansaray sandalı yada halk arasında bilinen adı ile olta sandalı, 1950'li yıllardan beri gerek Marmara'da, gerek İstanbul boğazında balıkçıların kullandığı bir sandaldır. Bu tekneler ağ atımında, çaparide ve gece lüks lambası ile lüfer avında halen kullanılmaktadır.

Günümüzde Tuzla 'da imal edilen karadenizli ustaların yapmış oldukları bu sandalların yapım teknikleri, babadan oğula, ustadan çırağa geçen bilgiler sayesinde 1980'li yılların başına kadar şekil değişikliğine uğramamıştır.

İlk zamanlarda motorsuz olarak imal edilen bu sandallara ufak tadilatlarla motor takılmıştır.Tarımda kullanılan wisconsin ve pancar motorlar bu sandallara uyum sağlamıştır. Böylelikle boğazın sert akıntısında bile motora hafif yol vererek akıntıya karşı belli noktada sabit durarak olta balıkçılığını daha rahat yapabilmişlerdir. Dümen yekesi üzerine geçirdikleri deri kayış ile de dümeni istedikleri şekilde tutabilmişlerdir.

 

Araştırma - Tasarım

Yeni bir model ortaya çıkarken gerek yurtiçinden gerek yurtdışından plan,resim,çizim,fotoğraf ve her türlü bilgi toplanır .Daha sonra bu bilgiler analiz edilerek model planı ve kit imalatı gerçekleştirilir

Plan

Planlar CAD programlar ile Bilgisayar ortamında vektörel çizilmekte ve şekillendirilmektedir.Bilgisayar sayesinde hata denetimi daha tasarım-çizim aşamasında yapılmakta olup modelcinin modeli yaparken ortaya çıkabilecek sorunlar giderilmektedir.

Kesim

Kontrplaklar  LAZER teknolojisi ile kesilmektedir.Böylelikle kesim sırasında insan hatasından oluşabilecek hatalar yok edilmektedir.Bilgisayar-Lazer kullanılarak mükemmel sonuç elde edilmektedir.  

Çıtalar

Kitlerimizde genelde kaliteli ithal ağaçların yanı sıra bir takım yeri ağaçlar kullanmaktayız.Özel makineler sayesinde mili metrik ve hassas kesim yapmaktayız.

Metal Aksesuarlar

Döküm metal aksesuarlar White Metal olup son derece hassas bir şekilde imal edilmektedir.Aksesuarlarımız model ölçeğine son derece uygun bir şekilde üretilmektedir.

Montaj KitabıKitlerimizin içine yaklaşık 30 ile 50 sayfa arasında değişen montaj kitabı koymaktayız.Bol resim ve çizim ile desteklenen kitabımız, amatör modelcinin modeli yaparken yapım aşamalarını görmesi sayesinde modelini büyük bir rahatlıkla ve hızlı bir şekilde yapmasını sağlıyor.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.

1/16 Bosphorus sandal (Ayvansaray olta sandalı)

  • Görüntülenme: 12745
  • Marka: TERSANE MODEL
  • Ürün Kodu: K1601
  • Ölçek: 1/16
  • Stok Durumu: Termin : 2 - 3 Gün
  • 825,00 TL
  • Vergiler Hariç: 699,15 TL

Etiketler: ahşap, maketler, ahşap maketler, gemiler, gemi maketleri